Vhodná podlaha do vašeho fitness

Vybrat tu nejlepší podlahu do vašeho fitness nebo domácí posilovny nemusí být úplně jednoduché, ale zároveň ani zbytečně složité. Důležité je si umět odpovědět na pár základních otázek.

Jaký je povrch, na který budete podlahu pokládat? (beton, koberec, dlažba…)

Jaké cvičení bude na podlaze probíhat? (Crossfit, pomalejší skupinové lekce, bojová umění…)

Jaké zátěži bude podlaha vystavena? (stojany s činkami, posilovací klece…)

Odpovědi na tyto otázky hrají velkou roli při nákupu a pomohou vám jak s výběrem typu podlahy, tak i její tloušťky.

Využití

Budou na podlaze probíhat silová cvičení, nebo pomalé lekce typu jógy a Pilates? Hrozí nárazy padajících kotoučů a činek, nebo případně lidských těl při bojových uměních?

Obecně lze říci, že pro klasické posilování, crossfit a vše, co souvisí s činkami, kotouči a vyšší zátěží volte tradiční tvrdou gumovou podlahu. Pro pomalejší skupinové lekce nebo bojová umění sáhněte po měkčí tatami.

Zátěž

Zatížení, které podlaha musí vydržet, je další důležitý faktor. Přece jen, lidské tělo není tak těžké jako plně naložená osa odložená na robustní posilovací kleci. Navíc člověk se po podlaze většinou hýbe a nevyvíjí na ní stálý tlak. Proto je důležité zvážit i toto. Opět bude platit, že čím větší váhu na podlahu postavíte, tím tvrdší by měla být, a tím větší tloušťka se vám bude hodit.

Povrch

Ač se může zdát, že povrch bude tvořit právě zvolená podlaha, to na co ji položíte je také zásadní. Například pokud budete kupovat tvrdou gumovou krytinu a položíte ji na původní dlážděnou podlahu, může se stát, že po pár odhozeních činky dlažba kvůli nárazům a otřesům začne pukat a začnou se vyskytovat prohlubně. Podobné to může být u povrchu nerovného, kdy na vybouleních dochází k nerovnoměrnému zatížení a podlaha je na takovém místě více namáhána. Zvažte před pokládkou možnou výměnu povrchu či jeho zarovnání, aby vám podlaha v posilovně vydržela co nejdéle.

Pokud například v nájemním prostoru nemůžete povrch upravit, vždy volte varianty s větší tloušťkou.

TATAMI

Tatami podložkám a jejich správnému výběru jsme věnovali celý článek, který si můžete přečíst zde.

V současné době nabízíme dvě varianty – měkkou a tvrdou.

Měkká tatami je ideální nejen na cvičení a aktivity probíhající na zemi, či při kterých hrozí pády a dopady (judo, MMA…), ale je i vyhledávanou podlahou do dětských koutků, školek, škol a nemocnic. Pokud hledáte bezpečnou krytinu se snadnou údržbou, Tatami Puzzle StrongGear - měkká je k dispozici v tloušťce od 2 do 4 cm v několika barevných kombinacích.

Tvrdá tatami najde využití u aktivit, kde tráví účastníci více času na nohou a potřebují pod nimi mít o něco stabilnější a pevnější povrch. Na své si tak na tomto typu podlahy přijdou milovníci bojových umění jako jsou Taekwondo a Karate, ale například i boxeři.

Tatami Elite Puzzle StrongGear – tvrdá je k dispozici v tloušťkách od 2 do 3 cm a také v několika barevných provedeních.

GUMOVÁ PODLAHA

Gumová podlaha je klasickou krytinou většiny fitness prostorů a vzhledem k jejím vlastnostem se není čemu divit. Tvrdost, odolnost, jednoduchá údržba a trvanlivost zaručují, že nebudete muset měnit krytinu několik let, jestli vůbec.

Na našem E-shopu jsou na výběr dva typy gumových podlah - jednovrstvá a dvouvrstvá.

Největším rozdílem mezi nimi je, že dvouvrstvá se skládá z jemnější tvrdé části, která je na povrchu, a z hrubší měkké spodní části. Je vhodnou volbou, pokud máte nižší rozpočet nebo vybavujete domácí či menší fitness.

Jednovrstvá gumová podlaha je složena pouze z jemnějšího a tvrdšího materiálu, a je tedy odolnější variantou vhodnou zejména do komerčních fitness či prostorů s vysokým zatížením a stupněm využití.

 

Na výběr je z tlouštěk mezi 10 až 20 mm. Pozor ale dejte zejména u rozměrů, které jsou z velké části netradiční: 485x485 mm a 520x520 mm.

Pro pokrytí 1 m2 tak počítejte buďto s rezervou několika kusů, nebo naopak s lehkým přebytkem při výběru druhé možnosti. Doporučujeme mít pár rezervních kusů i pro případy rychlých výměn.

Při pokládce rozměry velice snadno poupravíte několika řezy odlamovacím nožem.  

Správně vybraná podlaha vám usnadní každodenní život ve vaší posilovně, proto je důležité vybrat dobře. V případě, že po přečtení tohoto článku máte nějaké dotazy, rádi je zodpovíme na obchod@stronggear.eu.