Safety Squat Bar - Jaký typ úchopu je pro vás nejlepší?

Safety Squat osa (SSB) se těší z čím dál vyššího zájmu a najdete ji stále ve více a více fitness centrech všech velikostí. Díky svým benefitům si získala i místo v rehabilitačních centrech.

Její tajemství částečně prozrazuje již název osy. Safety v angličtině znamená bezpečnost. Jedná se tak vlastně o osu pro bezpečný dřep. Zde je nutné podotknout, že dřep není v žádném případě nebezpečným cvikem. Může však způsobovat potíže pokud máte problémy se zády či s rameny.

Ještě než si vysvětlíme rozdíly mezi úchopy, pojďme si nejdříve říct, co vlastně Safety Squat Bar odlišuje od klasických olympijských os.

Hned na první dobrou vás určitě zaujme právě forma úchopu. Kromě klasického držení osy po stranách vám SSB umožňuje pomocí dvou úchopů držet osu před tělem, ačkoliv je samotná osa usazená za krkem. To znamená menší nápor na ramenní klouby a zápěstí, což ocení zejména lidé po zranění, či sportovci s omezeními v těchto oblastech.

Navíc držáky díky svému umístění zajišťují osu na místě, a nehrozí tak její klouzání po zádech.

45° ÚCHOP

Hlavní benefity tohoto úchopu jsou:

  • Komfort: Tento úhel úchopu ocení zejména lidé, kterým dělá problém držení klasické osy, ať už kvůli zranění nebo snížené mobilitě. Úhel podstatně snižuje nárok na rotaci v ramenním kloubu a nabízí neutrální úchop šetřící zápěstí.
  • Šetří bederní páteř: SSB umožňuje dřep bez nutnosti velkého náklonu vpřed, který může být pro některé cvičence s bolestmi zad problémový. Více vertikální poloha trupu přesune zatížení spíše do svalů dolních končetin, především pak stehen a hýždí.
  • Aktivace svalů CORE a horních zad: Po naložení je váha na ose přenášena více dopředu a tělo ji musí vyvažovat zvýšenou aktivitou svalů v oblasti břicha. Intenzivnější je i aktivita mezilopatkových svalů, které bojují proti během dřepu nežádoucí flexi v této oblasti.

15° ÚCHOP

Pokud nechcete přijít o pocit cvičení s klasickou osou, Safety Squat bar s 15° úchopem nabízí srovnatelný zážitek, ale s komfortem úchopů před tělem.

  • Komfort: I tento úchop u SSB vám v porovnání s klasickou osou zajistí zvýšený komfort pro vaše ramena a zápěstí.
  • Zlatý střed: 15° úchop je vhodný pro ty, kteří hledají úlevu od nepohodlí či bolesti, ale přece jen nechtějí zcela přijít o zátěž, kterou znají ze cvičení s klasickými osami. Ideální volbou je i v případech, kdy již není třeba plně ulevovat problémovým oblastem, ale zároveň je ještě brzy na návrat ke klasické ose.
  • Balanc svalové aktivity: Náklon vpřed je u tohoto úchopu podobnější dřepu s olympijskou osou. Spodní záda tak budou muset pracovat v kombinaci se zbylými svaly trupu a CORE o něco více než u SSB s 45° úchopem. Pro celou muskulaturu těla to znamená rovnoměrnější zapojení svalů do pohybu.

Pro některé z vás možná výše zmíněné rozdíly nehrají žádnou roli. Ovšem pro řadu z vás naopak mohou představovat rozdíl mezi dobrým tréninkem a bolestivým zážitkem.

Jako u všeho, záleží na vašich okolnostech a preferencích.

Je pro vás důležitá aktivita horních zad, kvadricepsů, nižší zatížení spodních zad a maximální komfort úchopu? Sáhněte po 45°.

Nebo preferujete úlevu pro ramena a svalovou aktivitu srovnatelnou s tou, kterou znáte z tréninku s klasickou osou? Pak sáhněte po 15°.

Samozřejmě vždy záleží na vašich individuálních cílech a stavbě těla. Přesto ale doufáme, že pokud sháníte Safety Squat osu, je nyní o něco jasnější, který typ úchopu zvolit.

Máte nějaké dotazy, které článek nezodpověděl? Neváhejte nám napsat na obchod@stronggear.eu.