Které kotouče jsou ty pro vás?

Podobně jako u kettlebelů nebo olympijských os, i u kotoučů může být často problém vybrat ty nejlepší pro vaše potřeby. Existuje mnoho typů, které se liší funkčními vlastnostmi, barvami, materiály i velikostí. Abychom vám pomohli zvolit ty nejvhodnější, dali jsme dohromady pár rad.

Pro větší přehlednost jsme všechny typy kotoučů na našem e-shopu rozdělili do tří základních kategorií.

BUMPER KOTOUČE

Tyto kotouče se hodí pro vzpírání a crossfit, což jsou disciplíny, kde naloženou osu odhazujete a kde je i vyšší šance, že může spadnout z větší výšky. Bumper kotouče jsou vyrobeny z extra odolného materiálu, který šetří nejen je samé, ale případně i vaši podlahu.

Tento typ u nás najdete zastoupený následujícími variantami:

 • Barevné bumper kotouče
 • Černé bumper kotouče
 • Hi-Temp kotouče
 • Závodní bumper kotouče
 • Černé závodní bumper kotouče

Ačkoliv všechny patří do jedné „rodiny“, jsou mezi nimi drobné rozdíly.

 • Barevné a černé bumpery jsou vhodné jak do domácího prostředí, tak do posiloven a crossfitových boxů.
 • Hi-Temp bumpery mají stejné využití, ovšem s jedním rozdílem - díky speciální směsi, ze které jsou vyrobeny, dokáží lépe odolat náročným venkovním podmínkám, tedy slunci, prachu apod. Zároveň je výrobní materiál činí měkčími. Hodí se tím pádem i do prostředí, kde není gumová podlaha – například do garáží.
 • Závodní bumpery poznáte na první pohled díky nepřehlédnutelnému ocelovému jádru. To jim dodává unikátní odolnost a vysokou životnost. Tu navíc ještě umocňuje prémiová guma, která perfektně tlumí nárazy.

TVRDÉ KOTOUČE

Není to sice jejich oficiální název, ale tento typ kotoučů se skutečně vyznačuje zejména tvrdostí materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Zde dominuje ocel či litina, případně gumové směsi. Na rozdíl od bumperů se hodí spíše pro statičtější cvičení. Využití najdou zejména v silovém trojboji nebo v klasickém cvičení v posilovně.

 Varianty, ze kterých si u nás můžete vybrat, jsou následující:

 • Závodní ocelové kotouče
 • Litinové kotouče
 • Litinové Tri-Grip kotouče
 • Polyuretanové kotouče

Jak už název napovídá, závodní ocelové kotouče ocení zejména trojbojaři a majitelé hardcore gymů, kteří hledají kalibrované kotouče s minimální váhovou odchylkou. Do prodeje neposíláme žádné, které mají odchylku od stanovené váhy vyšší než 10 g. Další výhodou je jejich tloušťka, která se pohybuje v rozmezí 4,5 - 43 mm. Takto tenký profil vám umožňuje jich na osu naložit celou řadu, a zaútočit tak na ty nejvyšší výkony.

Litinové kotouče by neměly chybět snad v žádné posilovně. Jejich předností je především dlouhá životnost, robustní provedení a ikonický cinkot známý po celém světě, který je tím nejlepším hudebním doprovodem pro váš trénink.

Litinové Tri-Grip kotouče taktéž vynikají svou výdrží, ale díky ergonomickému Tri-Grip provedení se lépe nakládají a sundávají z os a strojů.

Polyuretanové kotouče mohou díky gumovému povrchu připomínat bumpery, ale POZOR, na odhazování určitě nejsou! Stále jsou vyrobeny z litiny. Jedná se o naši vylepšenou variantu klasických Tri-Grip litinových kotoučů. Gumový povrch jim dodává moderní vzhled a zároveň ve zpocených rukách méně klouže.

FRAKČNÍ KOTOUČE

Občas se stane, že 100 kilogramů na ose je málo, ale 110 kilogramů zase moc. Pro tyto případy slouží frakční kotouče, díky kterým můžete osu naložit kilo po kilu. Jejich váhy se zpravidla pohybují mezi 0,25 kg až 2,5 kg. Mají menší rozměry, a na výběr máte mezi gumovými a ocelovými. Ty gumové zpravidla doporučujeme dokoupit k bumper kotoučům, zatímco ocelové se hodí spíše k tvrdším typům. 

PRŮMĚR

Při výběru kotoučů je důležité zvážit kromě materiálu a využití i správný průměr středového otvoru. Ten vždy najdete specifikovaný v popisu produktu. U nás si můžete vybrat mezi 30 a 50 mm. Vyšší průměr je často nazýván také tzv. olympijským průměrem (50,4 mm). Jak už název napovídá, takové kotouče budou sedět na olympijských osách, jejichž nakládací trny mají tloušťku 50 mm.

Kotouče s 30 mm středovým otvorem u nás najdete jen jedny, konkrétně Litinové Tri-Grip kotouče 30 mm. Tyto kotouče nenasadíte na klasické olympijské osy, jsou určeny na speciální osy s nakládacími trny o stejné tloušťce.

Věříme, že pro vás po přečtení tohoto článku bude výběr kotoučů o něco snazší. Pokud si ale stejně nejste jisti, neváhejte nám napsat na mail obchod@stronggear.eu. Vždy rádi poradíme, pomůžeme či doporučíme.