Jak vybrat veslovací trenažér?

 

Díky vzestupu crossfitu, který kombinuje silový a kardiovaskulární trénink způsobem jako žádný jiný sport, se zejména druhá jmenovaná forma pohybového vyžití dočkala zasloužené pozornosti.

Pro mnoho lidí představuje kardio něco jako “nutné zlo“ nebo prostředek k úbytku svalové hmoty. Jeho nezpochybnitelné benefity by ovšem cvičence měly odradit od podobných unáhlených soudů. Existují totiž formy kardia, které nabudí nejen srdeční aktivitu a krevní oběh, ale i většinu svalů, které v těle najdeme.

Jednou z pomůcek, která se těší stále větší a větší pozornosti (a i na našem E-shopu je z těch nejpopulárnějších), je veslovací trenažér. Ten najde své využití nejen v komerčních fitness, ale i v domácích posilovnách, kde se díky své skladnosti snadno vejde i do stísněnějších prostorů. 

Jeho asi největší výhodou je, že jde o tzv. low-impact cardio. To znamená, že šetří vaše klouby od opakovaného dopadání na tvrdý povrch. Je tedy ideální volbou pro všechny věkové kategorie. Navíc díky zapojení celého těla do pohybu procvičíte velice jednoduše muskulaturu dolních končetin, trupu i rukou. To je míra zapojení, kterou vám stroje jako klasické rotopedy či běhací pásy nenabídnou.

Na výběr zpravidla máte ze tří typů trenažérů:

  • Vzduchové
  • Vodní
  • Magnetické 

Vzduchové trenažéry jsou pravděpodobně nejrozšířenější a nejpopulárnější variantou. Jejich srdcem je “větrák“, který díky regulaci přívodu vzduchu přidává či snižuje zátěž při záběru. Ten je přirozený a věrně simuluje záběry pádla ve vodě. Nevýhodou bývala vyšší hlučnost, díky novým součástkám a výrobním procesům se ji ale podařilo snížit.

Vodní trenažéry, ač stále slyšitelné, mají o něco nižší hlučnost a jsou tak vhodné i do bytových prostorů. Hlavní odpor nabízí voda v nádobě, kterou roztáčí lopaty. Čím více jí v nádobě je, tím vyšší zátěž veslo nabízí. Lákadlem je i poměrně snadná údržba a dlouhá životnost. Pozor ale na nutnost vodu pravidelně měnit, nebo ji čistit chlorovými tabletami.

Magnetické trenažéry vynikají tichostí chodu a nabízenými stupni zátěže. Je ovšem důležité věnovat pozornost zpracování a kvalitě součástek. Chcete-li mít doma kus, který vydrží, bude nutné zainvestovat. Nevyplatí se vybírat z těch nejlevnějších.

NA CO DÁT POZOR?

Při výběru, kromě samotnému typu, věnujte pozornost i následujícím vlastnostem a prvkům:

Nášlapy vybírejte určitě nastavitelné. I když se to zprvu nemusí zdát, chodidlo se při veslování aktivně hýbe. Nášlap, který bude tlačit a pohybu se nepřizpůsobí, dokáže cvičení pořádně znepříjemnit a vy můžete skončit s puchýři a otlačeninami.

Sedák je pro kvalitu tréninku taktéž stěžejní a jeho plynulý chod je zcela zásadní pro váš výkon. Dbejte při výběru na to, zda je opatřen dobrými ložisky a zda jsou kola samotná z odolného materiálu. Polstrování je také důležité. Mělo by být komfortní a především protiskluzové. S jednoduchými umělohmotnými sedáky můžete riskovat pád a případné zranění.

Nosnost hovoří sama za sebe. Levné trenažéry nenabídnou v tomto ohledu mnoho, proto koukejte raději po nosnosti 150 kg a více. U výběru jakéhokoliv cvičebního náčiní platí, že čím má vyšší nosnost, tím je zpravidla lepší zpracování i použité materiály.

Skladnost může hrát roli zejména v domácím prostředí. Vesla bývají úzká, ale poměrně dlouhá, mohdy i kolem 240-250 cm. Volte takové trenažéry, které se dají buďto jednoduše složit, nebo postavit, opřít a přistavit ke zdi.

Displej je dnes již nedílnou součástí většiny trenažerů. Věnujte pozornost zejména čitelnosti údajů – nezapomeňte, že se od displeje při veslování opakovaně přibližujete a oddalujete.

Konektivita je neméně důležitá. Váš trenažer by měl nabízet možnost připojení hrudních pásů a dalších snímačů srdeční frekvence. To vám umožní vůbec nejefektivnější formu kardio tréninku. Některé typy zároveň umožňují i párování mobilních aplikací, které mohou dále obohatit váš trénink např. výzvami a závody.

Na našem eshopu naleznete prověřené vzduchové trenažéry Truerow a robustnější StrongRow S, který má nosnost až 220 kilogramů. Oba jsou vyrobeny z kvalitní oceli a jsou podrobeny důkladnému testování, které jim propůjčuje dlouholetou spolehlivost bez nutnosti servisu.

Doufáme, že jsme vám pomohli s výběrem trenažéru přesně pro vás. V případě jakýchkoli dotazů nám neváhejte napsat na email: obchod@stronggear.eu