Jak vybrat Tatami žíněnku (tatami puzzle)

Základní terminologie

První věc, kterou je třeba vědět je, odkud pochází vaše disciplína. Znalost terminologie je důležitá. Ne všechna bojová umění jsou založena na stejném principu, protože každé z nich má jiné zaměření.

Při vybírání podlahy pro vaše výcvikové zařízení, materiál a konstrukce mají velký vliv na pohodlí, bezpečnost a snadnost pohybu. Většina podlah je vyrobena z pěnového materiálu absorbujícího nárazy. Tloušťka, hustota a struktura povrchu hrají zásadní roli při výběru správné podlahy pro vaši disciplínu.

Pro bojová umění jako jsou Taekwondo a Karate je zapotřebí žíněnka s vysokou hustotou. Pokud trénujete s měkkými botami nebo na boso, poslouží Vám nejlépe protiskluzový povrch, který umožní správnou práci nohou. Příliš tvrdá nebo kluzká podlaha může způsobit zranění.

Tatami puzzle perfektně tlumí tvrdost podlah a může být položena i do menších prostorů. Žíněnky jdou totiž pospojovat presně na takovou velikost, jakou potřebujete. Puzzle poskytují nejrozmanitější řešení jak pro návrh, tak pro instalaci. Jsou skvělé pro trvalé nebo dočasné instalace a nevyžadují lepící pásku ani lepidla. Tatami puzzle povrchy pro bojová umění jsou nesavé, chemicky odolné a dají se snadno očistit.

U Tatami si můžete vybrat tloušťku, která přesně odpovídá Vašim potřebám. Každá Tatami žíněnka je navržena tak, aby plně ovlivnila váš trénink a vaše pády. Speciální povrchová úprava nabízí maximální pohodlí pro nohy a vydrží opravdu náročné zacházení.

Tloušťka 2 cm s vysokou hustotou poskytuje ideální povrch a podporu pro bojová umění odehrávající se z větší části ve stoje. Povrchová textura zvyšuje všestrannost a je odolná proti opotřebení od bot nebo aerobního tréninku, ale není tak jemná na bosé nohy.

Pokud se většina vašeho tréninku odehrává na zemi, budete chtít trochu měkčí, tlustší a trvanlivější materiál, který zvládne pády z větší výšky. Povrchová struktura také musí být navržena tak, aby nezpůsobovala popáleniny. 4 cm silný EVA material je pro tyto situace ideální. Poskytuje vynikající podporu při pádech s vysokým nárazem a boj na zemi bez spalování pokožky. Jednoduše, čím větší je dopad, tím silnější Tatami potřebujete.

Přehled 12 nejčastějších forem bojových umění

Wrestling:

Od doby bronzové ve Francii je wrestling originální forma bojového umění, která zahrnuje pády, přetlačování a boj. Podlahy obecně vyžadují minimální tloušťku 3 cm a hladký povrch.

Box:

Narozený ve věku železa v Mezopotámii, box je bojové umění, ve kterém dochází ke kontaktu pomocí horní části těla - téměř výhradně pomocí úderů. Cílem je vyřadit soupeře. Tento boj ve stoje obecně vyžaduje tenké a pevné žíněnky, aby umožnily bezproblémovou práci. Tatami s hustotou 2 cm jsou tedy ideální.

Jiu Jitsu:

Japonské bojové umění, které začalo během období Sengoku (1467-1603) bez použití zbraní. Jiu Jitsu je známé jako jemné bojové umění. Jeho strategií je manipulovat se sílou soupeře proti sobě za použití speciálních úchopových technik. Podlaha pro Jiu Jitsu by měla být v rozmezí 3 – 4 cm. Důležité je, aby tato podlaha byla dostatečně pevná, aby se zabránilo přílišnému zapadnutí do matrace, ale také musí poskytovat významnou ochranu při pádech.

Judo:

Japonské bojové umění s cílem imobilizovat protivníka. Založen v roce 1882. Střety a údery rukou se používají, ale nejsou v soutěži. Judo je jedním ze dvou olympijských sportů v bojových umění. Podlahy na Judo často potřebují největší ochranu před pádem, neboť hody jsou rozhodující součástí tohoto umění. Opět platí, že správná pevnost je důležitá, jelikož pevnost v nohách je nezbytná k tomu, aby mohl být hod protivníka správně proveden.

Muay Thai:

Jeho původ najdeme v Thajsku v 16. století, Muay Thai, původně známý jako box v Siamském stylu, využívá údery spolu s technikami využívající pěsti, lokte, kolena a holeně. Stejně jako u boxu, pro Muay Thai je preferována pevná podlaha.

Karate:

Karate, pocházející z Japonska, využívá údery pěstí, kopy a využívá kolena a lokte. Žíněnky na Karate by měly být obecně 2 až 2,5 cm tlusté a poměrně pevné pro rychlou práci nohou.

Taekwondo:

Korejské bojové umění Taekwondo klade velký důraz na kopy, ale také zahrnuje práci rukou. Pochází pravděpodobně z roku 1940 a bylo také známé jako Tae Soo Do. Stejně jako u karate, podlaha pro Taekwondo by měla být 2 až 2,5 cm tlustá a pevná, aby zajistila rychlou práci nohou včetně rychlého otáčení. Použití malého polštáře je vhodné pro případ občasných pádů a snížení nárazů kloubů během skoků.

Krav Maga:

Bojové umění vyvinuté v Izraeli pro sebeobranu. Krav Maga je odvozena z pouličních bojů a kombinuje Box, Judo nebo Wrestling se soustředěním na protiútoky v reálných situacích. Pokud se nedá vyhnout konfrontaci, cílem je co nejrychlejší ukončení boje útokem na nejzranitelnější části těla. V Krav Magě nejsou žádná pravidla.

Kung Fu:

Zatímco termín Kung Fu odkazuje na jakoukoli dovednost získanou praxí, je běžně znám jako obecný termín pro čínské bojové umění určený pro sebeobranu, lov a vojenský výcvik používající pro boj ruce a zbraně.

Kickbox:

Tato forma bojového umění pochází ze dvou stylů, japonského kickboxu a amerického kickboxu, ale obecně zahrnuje všechny bojové sporty ve stoje, které umožňují jak údery rukou, tak kopání. Kickboxingové tělocvičny často dávají přednost podobným podlahám jako pro taekwondo nebo karate – pevné žíněnce o tloušťce 2 – 2,5 cm s dobrými absorpčními vlastnostmi.

Brazilský Jiu-Jitsu (BJJ):

Bojové umění, které se zaměřuje na boj na zemi dokonce i mezi nerovnoměrně velkými soupeři. Protivníci jsou poraženi pomocí pevného sevření či přidušení. Protože se většina boje odehrává na zemi, podlahové potřeby jsou zde podobné podobné jako pro Judo a Jiu Jitsu.

MMA:

V současné době nejrychleji se rozvíjející bojový sport na světě. Název je zkratkou anglický slov Mixed Martial Art, česky smíšená bojová umění, jde tedy o kombinaci všech možných bojových umění. Zrod tohoto sportu je spojen s Brazilskými turnaji Vale-tudo (portugalsky "vše dovoleno") kde zápasníci Brazilského Jiu-Jitsu vyzívali k boji zápasníky jiných bojových umění, aby zjistili které umění je nejlepší. Dnes má tento sport jasná pravidla, ale způsob boje já stále velmi otevřený. Boje probíhají jak ve stoje, tak na zemi, je tedy vhodné použít nejtlustší verzi podložky nebo zvážit vytvoření dvou zón, jednu s tenčí podložkou pro trénink boje v postoji a druhou s tlustší verzí pro trénink na zemi.

Přehledná tabulka na závěr

Pro snažší orientaci máte v níže uvedené tabulce doporučené tloušťky:

  • 2 cm (Box, Muay Thai, Kung Fu, MMA*)
  • 2,5 cm (Kickbox, Taekwondo, Karate, Krav Maga, MMA*)
  • 3 cm (Wrestling, MMA*)
  • 4 cm (Judo, Jiu Jitsu, Brazilské Jiu-Jitsu, MMA*)