Vybrat správnou osu může být pro začátečníky či neznalé v oboru poměrně složité. Výrobců je nespočet, výběr je obrovský a z popisu os často nelze vyčíst nic, co by vám mohlo pomoci se rozhodnout.

V základu ale nejde o nic těžkého – jen je nutné si předem říct, co s danou osou chcete dělat a k jakému účelu bude primárně sloužit. Zajímá vás například silový trojboj? Vzpírání? Hledáte specializovanou osu na mrtvé tahy nebo dřepy? Nebo možná v tuto chvíli ještě nevíte a chcete zkrátka něco univerzálnějšího.

Náš e-shop je připraven na jakoukoliv z vašich voleb. Teď je na řadě pomoci vám se správným výběrem.

Rozdělit osy lze hned několika způsoby. Dle úrov zkušeností, způsobu využití, typu či umístění vroubkování... pojďme ale začít něčím jednodušším, a to otázkou, zda jste muž nebo žena.

DLE POHLAVÍ

Objektivně lze říct, že ženy bývají vybaveny menšíma rukama a častěji začínají na nižší silové úrovni (samozřejmě toto není pravidlem).

  • Osy pro ženy tedy v základu bývají lehčí a kratší– standardně váží 15 kg a měří 201 cm. Také mají menší průměr, aby se lépe držely – 25 mm. Např. Tréninková olympijská osa pro ženy
  • Pánské osy váhou začínají na 20 kg, průměrem se většinou drží na 28 mm a délka je standardně 220 cm. Např. Olympijská osa Weightlifting bar

Zda se tímto rozdělením budete řídit je čistě na vás. Pokud ale se silovým tréninkem začínáte, doporučujeme se jím pro zjednodušení řídit.

DLE ÚROVNĚ

Budete-li se řídit rozlišením dle úrovně zkušeností, výběr už se pro vás rozšiřuje. Roli zde ovšem bude hrát zejména nosnost osy, která se většinou pohybuje mezi 300–1100 kg. Nosnost ovlivní, kolik budete moci na osu naložit váhy, než narušíte její strukturu nebo popřípadě tvar.

Například naše Tréninková osa pro ženy má nosnost 300 kg, a je tedy vhodnou volbou pro ženy, které teprve pronikají do světa posilování. Oproti tomu dámská osa Strongest women má již nosnost 550 kg a bude ideální pro pokročilé a zkušené.

Naše nejprodávanější osa s tlustším průměrem Weightlifting bar snese 700 kg, zatímco její nejpokročilejší verze Strongest 2.0. dokonce 900 kg.

Před koupí je tím pádem důležité si určit, na jaké úrovni se cítíte být a případně kam se chcete s váhami posouvat. Máte-li v plánu systematický trénink a progres, je lepší volit osu, která je na to připravena – abyste se případně vyhnuli dalšímu utrácení a nevyužité ose v koutě.

DLE VYUŽITÍ

To, po jaké ose sáhnete, bude zásadně ovlivněno i formou vašeho tréninku. Různé silové disciplíny si totiž žádají i odlišné vlastnosti náčiní pro co možná nejlepší provedení techniky a výkon. Disciplín je mnoho, nicméně je můžeme rozdělit následovně:

  • Silový trénink – Klasický silový trénink, který probíhá v posilovně bez konkrétního zaměření. 
  • Vzpírání/Crossfit – Sportovní odvětví, ve kterém hraje roli síla, výbušnost a dynamika. 
  • Silový trojboj – Mrtvý tah, dřep a bench press. Tři klasické cviky, jeden sport.
  • Domácí/komerční fitko – Potřeby pro domácí posilovnu jsou jiné než potřeby návštěvníků fitness center.

 

  • Silový trénink – Ať už se chcete věnovat všeobecné silové průpravě nebo zrovna začínáte a potřebujete něco univerzálního, je nejlepší vybrat osu, která není specializovaná na nic, ale vše zvládne tak akorát. Např. Olympijská osa Strong 2.0
  • Vzpírání/Crossfit – Pokud vybíráte osu a máte v úmyslu se věnovat těmto sportům, měli byste sáhnout po ose, která zvládne vyšší zátěž a trochu hrubší zacházení. U vzpírání a v crossfitu především se často osy odhazují, a musí tedy vydržet i tisíce nárazů z několikametrové výšky. Důležitá je i pružnost osy, a také její schopnost se pod tíhou ohnout a opět vrátit do zcela rovného stavu. Toho je hojně využíváno například u vzpírání, ve kterém je využití oscilace (kmitání) u vyšších vah zcela zásadní. Např. Olympijská osa Strongest 2.0
  • Silový trojboj – Na druhé straně stojí silový trojboj, ve kterém na osách mnohdy končí váhy pohybující se mezi 400–500 kilogramy. U bench pressu je to poslední, co si budete přát se stovkami kil nad hrudí, aby ještě zátěž začala kmitat. Osa pro bench press bude tužší a méně pružná, aby zajistila co největší stabilitu váhy a vaše bezpečí. Podobné to bude i u osy na dřep. Mrtvý tah už je ale jiný, a osy pro něj určené naopak vynikají svou pružností a užším průměrem. Jsou i delší a svou konstrukcí umožňují využití ohebnosti k lepšímu výkonu. Samozřejmě stačí mít na všechny tři disciplíny jednu osu splňující od všeho trochu. Např. Olympijská osa Power
  • Domácí/komerční fitko – Samozřejmě se vaše potřeby budou lišit, jestliže kupujete osu do své domácí posilovny nebo jestli ji chcete poskytnout k využívání stovkám lidí denně. Ve velkých fitkách může mít každý návštěvník jinou úroveň a silový předpoklad, a tak je dobré vybírat osy s vyšší nosností a univerzálním využitím, či případně poskytnout více typů os, aby si všichni přišli na své.

SPECIÁLNÍ OSY

V našem e-shopu naleznete i specializované osy různorodých tvarů, délek a vlastností. Není to ale proto, že bychom se nudili a vymýšleli varianty bez využití. Každá z takových netradičních os si totiž najde svůj vlastní píseček a bude tou pravou volbou v různých situacích.

  • Juniorská osa Hledáte-li osu vhodnou pro mladší generace, juniorská osa je jasná volba. Má stejný průměr jako klasické osy, váží ale pouze 10 kg, a místo standardních 220 cm měří jen 170 cm.
  • Technická osa – Jak již název napovídá, tento typ os je vhodný pro nácvik techniky základních cviků – váží pouze 5 kg. Nižší nosnost ji předurčuje pro absolutní začátečníky, kteří chtějí přijít pohybu na kloub dříve, než jej zatíží. Např. Technická olympijská osa
  • Short barNaše krátká osa se pyšní stejnými vlastnostmi jako její “starší“ sourozenci. Váží ovšem jen 15 kg a měří o 30 cm méně než klasické osy. Díky tomu je vhodná pro liftery, které netrápí síla, ale spíše nedostatek prostoru.
  • EZ osy – Pokud uvidíte v názvu osy "EZ", díváte se na osy kratší a speciálně zakřivené, které umožňují variabilitu úchopu. Toho je nejčastěji využíváno u tréninku bicepsů a tricepsů, při kterém může standardní úchop způsobovat nepříjemné pocity zejména v loketním kloubu. Mezi tyto osy můžeme zařadit i naši Rackable Extra Curl Bar. Tato osa svými dimenzemi padne i do klasických posilovacích klecí a se svým zakřivením umožňuje hned několik možností držení.
  • Cambered barOsa ideální pro zkušené liftery, kteří se chtějí vymanit ze stereotypu a atakovat svůj dřep nebo bench press s jiným procítěním pohybu. Nový stimul může příznivě ovlivnit a zvýšit silový výkon.
  • Safety Squat Bar – Tento druh osy má svůj účel již v názvu – „safety“, neboli bezpečnost. Pro osoby s pohybovým omezením v horní polovině těla může být těžké například při dřepu chytit osu za hlavou oběma rukama. Safety Squat Bar tento problém eliminuje, protože se drží před tělem. Je oblíbenou volbou i po operacích horních končetin, kdy je již povoleno cvičení, ale rozsah pohybu je stále omezen.
  • Buffalo barTato osa díky svému prohnutí pomáhá snížit tlak na spodní záda při dřepech i zvýšit rozsah pohybu u bench pressu. Je tak vynikajícím doplňkem zejména v případech, kdy se zastavil progres a je nutné hledat nové možnosti tréninku.
  • Axle fat barFat bar má vůbec nejsilnější průměr úchopu ze všech – úctyhodných 50 mm! To při cvičení znamená větší zapojení svalů ruky a předloktí. Chcete-li pracovat na síle svého úchopu, která vás může limitovat třeba při mrtvých tazích, Axle bar je tu pro vás.
  • Swiss bar / Multi Grip Cambered Bar – Ač jsou si na pohled tyto osy poměrně podobné, jejich využití se ovšem liší. Swiss bar je rovná osa, ale ve svém středu má “oko“, které nabízí celou řadu možností úchopu. Své využití najde jak u variací bench pressu, tak u přítahů v předklonu, kde díky různým úchopům můžete zapojit svaly z více úhlů. Multi-Grip Cambered Bar také disponuje celou řadu variabilních úchopů, díky svému prohnutému tvaru ale zároveň umožňuje větší rozsah pohybu.
  • Hex Trap BarTento typ osy je ideální volbou pro sportovce, které trápí bolesti zad. Díky tomu, že stojíte “uvnitř“ osy a držíte jí po stranách, nikoliv před sebou jako klasickou osu, eliminujete nutnost se naklánět. Tím šetříte vaše spodní záda. Zároveň v takové startovní pozici více zapojíte dolní končetiny. Svým tvarem Hex Trap Bar navíc umožňuje provádět výskoky, což ocení zejména atleti.
  • Open Trap Bar 3v1 Tato osa již svým názvem prozrazuje, že má více využití. Je to vlastně Deadlift jack, Cambered bar a Trap bar v jednom. Deadlift jack vám ulehčí nakládání kotoučů, Cambered bar umožní netradiční cvičení dolní i horní poloviny těla, zatímco Open trap bar vám poskytne větší komfort a rozšíří možnosti u klasických cviků jako jsou shoulder press, výpad nebo mrtvý tah.

OSTATNÍ PARAMETRY

Již jsme zmínili průměr úchopu, který do značné míry určuje pružnost osy, a především její tloušťku. Jaké další parametry ale mohou být stěžejní pro váš výběr?

  • Vroubkování – neboli angl. knurling je styl úpravy povrchu osy zajišťující pevnější a neklouzavý úchop. Liší se podle toho, k čemu je osa určena. Například naše Deadlift bar má agresivní vroubkování, které zajišťuje, že bude držet v rukách i při zdvihu stovek kilogramů. Weightlifting bar má oproti tomu vroubkování jemné, je určena pro vzpírání a crossfit, kde se používá jiná forma úchopu – tzv. hook grip.
  • Středové vroubkování – U našich os si zpravidla můžete i vybrat, zda ji chcete bez středového vroubkování nebo se středovým vroubkováním. Středové vroubkování slouží zejména k pevnějšímu a stabilnějšímu umístění osy za krk během dřepů. Pokud na ose není, je její středová část hladká a může snadněji sklouznout. Varianta „bez“ se tím pádem bude hodit spíše na vzpírání či crossfit, kdy osa tráví většinu času ve vzduchu.
  • Síla v tahu – Čím větší číslo uvidíte, tím větší zátěž osa snese, než se nevratně ohne či dokonce zlomí.
  • Povrchová úprava – Koroze a rez jdou s kovem ruku v ruce. Osy je tím pádem nutné chránit, aby vydržely co nejdéle ve špičkovém stavu. O naše osy je postaráno tvrdochromem, anebo jsou rovnou vyrobeny z nerezové oceli, která je tou nejlepší ochranou vůbec. O jejich stav se tedy rozhodně nemusíte bát.

Tyto a veškeré další detaily a vlastnosti našich os vždy najdete v sekci Parametry.

Doufáme, že je pro vás nyní snadnější si vybrat tu správnou osu pro váš trénink. V případě, že stále tápete – náš výběr je opravdu veliký – neváhejte nám napsat o radu na obchod@stronggear.eu. Na naše StrongGear osy jsme velice pyšní, a rádi vám pomůžeme mít v rukách tu nejvhodnější.