Domácí posilovna je snem mnohých nadšenců do cvičení. Mít všechny pomůcky po ruce přece jen znamená nejen trénink v pohodlí domova, ale i významné ušetření peněz a času. 

Většinou vše závisí především na velikosti prostoru, který máte k dispozici. Toho zpravidla nebývá nazbyt. Vybavení pro domácí cvičení by tak mělo zejména šetřit místo, a v ideálním případě by měl být každý kus využitelný k několika cvikům na různé partie.

V následujícím článku vám poradíme se vším, co byste měli před koupí zvážit.

POSILOVACÍ KLEC

Jádrem domácí posilovny zpravidla bývá posilovací klec. Její široké využitelnosti a možnostmi cvičení, které nabízí, se totiž vyrovná máloco. Dřepy, bench press, tlaky, přítahy, shyby a další mnohé variace nejsou s klecí problém. Můžeme ji tak jen doporučit.

Stěžejní při výběru bývá hlavně nosnost, kterou najdete v záložce parametry. Čím vyšší nosnost, tím robustnější klec je, a poradí si tak s větší zátěží. Začátečníci mohou sáhnout po Pro Squat Rack 4000. Zkušenějším by mohl vyhovovat zase Beast Squat Rack 4000. A těm nejsilnějším Pro Squat Rack 6000 nebo naši zcela nejodolnější klec Beast Power Rack 6000, která bez zaváhání zvládne všechny typy tréninků a zatížení.

Stojan

Alternativou posilovacích klecí mohou být stojany. Ty nezaberou tolik místa a zpravidla se dají i snadněji přesouvat. I kompaktnějším rozměrům navzdory vám ale poskytnou dobrý základ pro cvičení celého těla.

Náš Pro Squat Rack je vhodnou a nejjednodušší počáteční volbou. Beast Squat Stand je robustnější a jeho součástí může být i hrazda. Asi nejlepší mix vlastností stojanu a klece pak má Pro Squat Stand. Ten nabízí kompaktní rozměry, držáky na kotouče i hrazdu.

OSA A KOTOUČE

Dalším krokem by měl být nákup olympijské osy a kotoučů. Oběma jsme již věnovali samostatné články, ve kterých radíme s dobrým výběrem. Doporučujeme vám si je přečíst.

Ve zkratce ale pro většinu domácích posiloven můžeme doporučit univerzální osu Weightlifting Bar, která svými vlastnostmi a nosností postačí většině fitness nadšenců. A protože předpokládáme, že cvičení doma obnáší i tlumení hluku (nebo alespoň snahu o něj), budou k této ose vhodným typem zátěže Bumper kotouče. Nezapomeňte ani na bezpečnost a k ose a kotoučům si určitě pořiďte i uzávěry.

LAVICE

Dalším dílem do skládačky jsou posilovací lavice. Výběr je u nich poměrně snadný. Najdete u nás lavice rovné nebo polohovací, které se dále liší zejména robustností a nosností. Věnujte těmto vlastnostem pozornost a vždy je zkontrolujte v parametrech. Mnohé vám napoví i název lavice a číslo v něm uvedené. Polohovací lavice AB 1300 je tou nejlevnější verzí s nosností 220 kg. Lavice AB 2500 má nosnost 350 kg. Nejbytelnější lavicí je pak Polohovací fitness lavice na cvičení, která snese i zatížení 500 kg. Vždy berte v potaz, že lavice musí zvládnout nejen hmotnost člověka, ale i přidaná kila ve formě činek a náčiní, se kterým cvičíte. 

PODLAHA

Žádnému vybavení nebude úplně nejlépe na tvrdé zemi bez pokrytí. Je tak rozhodně užitečné zvážit podlahu do posilovny.

Výhod specializované podlahy je celá řada. Mezi ty nejdůležitější patří jednoduchá údržba, vyšší odolnost než beton nebo koberec, a hlavně zvýšení životnosti vašeho vybavení.

Nejčastěji objednávaná je u nás Dvouvrstvá gumová podlaha do fitness, která je řešená jako puzzle, a není tím pádem nutné ji jakkoliv lepit. Tato konkrétní podlaha má netradiční rozměry 485 x 485 mm, u nákupu tedy počítejte s pár kusy navíc. Abyste zjistili, kolik kusů podlahy budete potřebovat, raději metry čtvereční které chcete zaplnit násobte pěti. 

Tloušťka podlahy záleží na vás – nabízíme 10, 15, 16 nebo 20 mm. Čím silnější, tím vyšší odolnost, ochrana vybavení a tlumení nárazů.

DOPLŇKY

Podlaha, klec/stojan, lavice, osa a mít co na ni naložit – to je pro cvičení v teple domova základ, se kterým si vystačíte na mnoho základních, ale i pokročilých cviků. Ale pro skutečně plnohodnotný trénink lze přece jen navrhnout mnohé další vybavení.

Možností je samozřejmě mnohem více a jako vždy platí, že vám s výběrem velice rádi pomůžeme. Neváhejte nám případné dotazy posílat na mail: obchod@stronggear.eu.