Běžecký pás - Vybrat motorizovaný nebo nemotorizovaný?

Běžecké pásy – Motorizovaný nebo nemotorizovaný?
Fitness a konkrétně kardiovaskulární trénink býval doménou klasických motorizovaných pásů, se kterými jsme měli možnost se setkávat téměř v každé posilovně. Nemotorizované – prohnuté pásy byly donedávna přístupné pouze ve specializovaných tréninkových centrech top atletů, ale v posledních letech si našly cestu i mezi běžnou klientelu.
Jaký je mezi těmito dvěma druhy pásů největší rozdíl a který vybrat do vaší posilovny si přiblížíme v článku.
MOTORIZOVANÉ BĚŽECKÉ PÁSY jsou klasickým vybavením, se kterým je seznámena většina návštěvníků fitness. Jaké jsou ale konkrétně jejich hlavní výhody?
Dostupnost: Jistě nám dáte za pravdu, když napíšeme, že v každém fitku najdete minimálně jeden běžecký pás. Stačí mít trochu místa a jednu 220 – 240 V zásuvku.
Nastavení: Výhodou motorizovaných běžeckých pásů jsou zejména široké možnosti obohacení vašeho tréninku. Je možné kontrolovat stálou rychlost, upravovat sklon, nastavovat časové intervaly, kontrolovat progres či třeba využívat některé přednastavené tréninkové programy.
Bezpečnost: Ačkoliv ani jeden z typů pásů není nebezpečný, uživatelé u těch motorizovaných oceňují zejména možnost okamžitého zabrzdění, nastanou-li jakékoliv komplikace.
Přesnost: Díky dotykovým snímačům tepu můžete jednoduše kontrolovat, jestli je intenzita vašeho tréninku přesně taková, jakou ji potřebujete pro plnění vašich cílů.
NEMOTORIZOVANÉ BĚŽECKÉ PÁSY jsou v posilovnách relativní nováčci a většina lidí na ně stále hledí s jistou nedůvěrou. Tu ale klidně hoďte za hlavu, jste-li jedni z nich. Jde stále jen o běh a kardio trénink. Rozdíly jsou hlavně v těchto aspektech:
Svalová aktivita: Na rozdíl od motorizovaného pásu ten nemotorizovaný uvádí v pohyb samotný uživatel, nikoliv motor. To vyžaduje intenzivnější zapojení svalů zejména dolních končetin.
Přirozenost: Běh na nemotorizovaném pásu je bližší tomu, který probíhá mimo posilovny. V parku, na cyklostezce či v lese se také zem pod vámi nehýbe, to vy se pomocí svalů hýbete na ní. Hledáte-li co nejlepší alternativu k venkovnímu běhu, zvolte tento pás.
Prohnutí: Typický tvar samotné běžecké platformy umožňuje běh, který je šetrnější k vašim kloubům.
Kontrola: Rychlost na tomto pásu určujete vy svým vlastním úsilím. Zatímco na motorizovaném pásu může být během tréninku s upocenýma rukama těžké nastavit novou rychlost, na nemotorizovaném zkrátka stačí zpomalit krok.
Jak je vidět, ačkoliv jde o dva typy běžeckých pásů, mají zcela odlišné výhody. Obecně lze motorizované pásy doporučit do klasického komerčního provozu, kde jde především o rychlost a jednoduchost ovládání, a kde je důležité zvolit pás vhodný pro širokou škálu uživatelů.
Nemotorizované pásy najdou své využití zejména ve sportovních či atletických oddílech, nebo v posilovnách s funkčním zaměřením. Trénink na tomto typu je intenzivnější a může sedět spíše zkušenějším běžcům a sportovcům. Jejich benefitem je i jednodušší údržba a fungování.
Doufáme, že vám článek pomohl s výběrem. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat na obchod@stronggear.eu.